danas je 8.5.2024

Input:

Provedbena uredba Komisije (EU) 2022/1317 оd 27. srpnja 2022. kojom se utvrđuju odstupanja od Uredbe (EU) 2021/2115 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu primjene standarda za dobre poljoprivredne i okolišne uvjete zemljišta

29.7.2022, Izvor: EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2021/2115 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o utvrđivanju pravila o potpori za strateške planove koje izrađuju države članice u okviru zajedničke poljoprivredne politike (strateški planovi u okviru ZPP-a) i koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) te o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 (1), a posebno njezin članak 148. stavak 1.,

budući da:

(1)

u skladu s člankom 13. Uredbe (EU) 2021/2115 države članice osiguravaju da se sve poljoprivredne površine, uključujući zemljišta koja se više ne koriste u proizvodne svrhe, održavaju u skladu s dobrim poljoprivrednim i okolišnim uvjetima te na nacionalnoj ili regionalnoj razini utvrđuju minimalne standarde za poljoprivrednike i druge korisnike za svaki standard dobrih poljoprivrednih i okolišnih uvjeta zemljišta (standard GAEC) naveden u Prilogu III. toj uredbi u skladu s glavnim ciljem tih standarda kako je navedeno u tom prilogu. Standardi GAEC primjenjuju se od godine zahtjeva 2023., osim standarda GAEC 2 koji se može primjenjivati i tek od godine zahtjeva 2024. ili 2025. ako je to propisno obrazloženo.

(2)

U svojoj komunikaciji „Očuvanje sigurnosti opskrbe hranom i jačanje otpornosti prehrambenih sustava” (2) Komisija je opisala ozbiljne posljedice ruske invazije na Ukrajinu za globalnu sigurnost opskrbe hranom. Ruska invazija na Ukrajinu uzrokovala je nagli porast cijena robe te je utjecala na ponudu i potražnju poljoprivrednih proizvoda na globalnoj razini. Konkretno, svjetska proizvodnja pšenice ugrožena je kako zbog opskrbnog šoka koji je posljedica veličine udjela Ukrajine i Rusije na tržištima pšenice tako i zbog naglog porasta ulaznih troškova, posebice kad je riječ o prirodnom plinu, dušičnom gnojivu i kisiku. Nesigurnost u pogledu globalne situacije s opskrbom hranom visoka je, što izaziva zabrinutost o sigurnosti opskrbe hranom na svjetskoj razini. Kako bi se očuvanjem opskrbe hranom pridonijelo pravodobnom rješavanju te situacije, trebalo bi održavati potencijal Unije za poljoprivrednu proizvodnju hrane te istodobno osigurati srednjoročnu i dugoročnu održivost opskrbe hranom daljnjim radom na prelasku na održivu proizvodnju hrane kako je utvrđeno u strategiji „od polja do stola” i strategiji za bioraznolikost.

(3)

I standard GAEC 7 „Plodored na obradivom zemljištu, osim usjeva koji rastu pod vodom” i prvi zahtjev u okviru standarda GAEC 8 „Minimalni udio poljoprivredne površine namijenjen neproizvodnim područjima ili obilježjima”, navedeni u Prilogu III. Uredbi (EU) 2021/2115, koji se primjenjuju od godine zahtjeva 2023., utječu na upotrebu obradivog zemljišta u proizvodne svrhe. Budući da se njime utvrđuju minimalni zahtjevi u pogledu vremenske i prostorne raznolikosti u uzgoju različitih usjeva u cilju očuvanja potencijala tla i povećanja plodnosti tla kako bi se osigurala dugoročna produktivnost, standard GAEC 7 mogao bi utjecati na odluke poljoprivrednika o odabiru usjeva. Budući da se njime zahtijeva da minimalni udio obradivog zemljišta bude namijenjen neproizvodnim površinama ili obilježjima kako bi se na poljoprivrednim gospodarstvima poboljšala bioraznolikost potrebna za zdrave i produktivne ekosustave, u skladu s prvim zahtjevom u okviru standarda GAEC 8 poljoprivrednici mogu, uz obilježja krajobraza, još i određeni udio obradivog zemljišta ostaviti na ugaru radi bioraznolikosti.