danas je 29.4.2024

Input:

Pravilnik o vinogradarstvu

14.7.2022, Izvor: Narodne novine

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se vinogradarske regije, vinogradarske podregije i vinogorja, njihove granice te način utvrđivanja granica za vinogorja i vinogradarske položaje, dokaze koji se podnose u cilju da se vinograd evidentira kao povijesni vinogradarski položaj, nacionalna lista priznatih kultivara vinove loze, kao i nužne podatke koje proizvođači grožđa i trgovci moraju osigurati kupcima, obrasci zahtjeva i dokazi u nacionalnom postupku zaštite vina kao zaštićene oznake izvornosti, zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla i tradicionalnog izraza te obrasci zahtjeva i specifikacije oznake vina i aromatiziranih proizvoda od vina za odobrenje, izmjenu, prigovor ili odustajanja od zahtjeva u postupku zaštite na razini Europske unije.

Provedba propisa donesenih na razini Europske unije

Članak 2.

Ovim se Pravilnikom osigurava provedba Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20. 12. 2013.) (u daljnjem tekstu Uredba (EU) br. 1308/2013).

VINOGRADARSTVO

Utvrđivanje granica zemljopisnih područja

Članak 3.

(1) Podjela zemljopisnih područja iz članka 7. stavka 1. Zakona o vinu (»Narodne novine« broj 32/19.) (u daljnjem tekstu: Zakon) temelji se na administrativnim granicama utvrđenim u skladu s propisom kojim se uređuju područja županija, gradova i općina.

(2) Otoci koji su navedeni kao cjeline, bez navođenja gradova i općina na njihovom prostoru, priključuju se kao cjelina vinogradarskom području vinogorja uz koje se navode.

(3) Granice područja na koje se odnose zaštićene oznake izvornosti (u daljnjem tekstu: ZOI) ili zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (u daljnjem tekstu: ZOZP) koje se utvrđuju specifikacijama proizvoda ne moraju se podudarati s granicama zemljopisnih područja uzgoja vinove loze utvrđenim ovim Pravilnikom.

Podjela regija na podregije

Članak 4.

(1) Vinogradarska regija Slavonija i Hrvatsko Podunavlje dijeli se na podregije:

– Hrvatsko Podunavlje

– Slavonija.

(2) Vinogradarska regija Hrvatska Istra i Kvarner dijeli se na podregije:

– Hrvatska Istra

– Kvarner i Hrvatsko primorje.

(3) Vinogradarska regija Dalmacija dijeli se na podregije:

– Sjeverna Dalmacija

– Dalmatinska zagora

– Srednja i Južna Dalmacija.

(4) Vinogradarska regija Središnja bregovita Hrvatska dijeli se na podregije:

– Moslavina

– Prigorje – Bilogora

– Zagorje – Međimurje

– Plešivica

– Pokuplje.

Vinogorja

Članak 5.

Podregije iz članka 4. ovoga Pravilnika dijele se na vinogorja, a područja koja obuhvaćaju vinogorja nalaze se u Prilogu I. ovoga Pravilnika.

Vinogradarski položaji

Članak 6.

(1) Vinogradarski položaji iz članka 8. stavka 7. Zakona mogu se odnositi na:

– skup naselja, naselja i dijelove naselja koji su utvrđeni propisom kojim se uređuju područja županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj

– skup katastarskih općina, katastarske općine i dijelove katastarskih općina, rudina, katastarske čestice i dijelove katastarskih čestica, koji su utvrđeni u skladu sa propisima o državnoj izmjeri i katastru nekretnina.

(2) U označavanju vina koja nose ZOI ili ZOZP proizvođači mogu isticati nazive vinogradarskih položaja koji su upisani u Vinogradarski registar.

(3) Proizvođači vina koji namjeravaju isticati nazive vinogradarskih položaja u označavanju vina podnose na ocjenu zahtjev za evidentiranje vinogradskih položaja uz koji dostavljaju opis Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu (u daljnjem tekstu: Agencija) izravno ili putem Regionalnih organizacija vinara i vinogradara čiji su članovi.

(4) Zahtjev iz stavka 3. ovoga članka podnosi se na Obrascu 1. iz Priloga II. ovoga Pravilnika.

(5) U opisu vinogradarskog položaja iz stavka 3. ovoga članka potrebno je navesti:

– naziv vinogradarskog položaja

– pripadnost regiji, podregiji i vinogorju

– granice vinogradarskog položaja

– površinu vinogradarskog položaja

– opis agroekoloških uvjeta (ekspozicija, nagib, tip tla i dr.)

– posebnosti položaja

– ime i prezime ili naziv proizvođača koji posjeduje vinograde na vinogradarskom položaju i njegov MIBPG

– podatke o površinama vinograda u m2 za vinogradarski položaj za koji se podnosi zahtjev iz stavka 3. ovoga članka pri čemu je potrebno navesti sljedeće: GPS koordinate, ARKOD ID, sorta/e, uzgojni oblik, razmak sadnje, godinu sadnje.

(6) Na temelju dostavljenog zahtjeva iz stavka 3. ovoga članka Agencija ocjenjuje opravdanost isticanja vinogradarskog položaja te u slučaju pozitivne ocjene dostavlja Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) zahtjev radi evidentiranja vinogradarskog položaja u Vinogradarski registar.

Povijesni vinogradarski položaj

Članak 7.

(1) Povijesni vinogradarski položaji kao manje zemljopisno područje mogu se odnositi na naselja i dijelove naselja koji su utvrđeni propisom kojim se uređuju područja županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj ili na područje katastarske općine, više katastarskih općina, ili dijelove susjednih katastarskih općina, rudina, katastarske čestice i dijelove katastarskih čestica, koji su utvrđeni u skladu sa propisima o državnoj izmjeri i katastru nekretnina.

(2) Zahtjev za evidentiranje povijesnog vinogradarskog položaja može pokrenuti jedan ili više proizvođača putem Regionalne organizacije vinara i vinogradara.

(3) Zahtjev iz stavka 2. ovoga članka podnosi se na Obrascu 2. iz Priloga II. ovoga Pravilnika.

(4) Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka proizvođači moraju priložiti mišljenje o posebnoj povijesnoj i ambijentalnoj vrijednosti vinogradarskog položaja.

(5) Mišljenje iz stavka 4. ovoga članka proizvođačima izdaje znanstveno istraživačka ustanova (institut i/ili fakultet) iz područja agronomije u obliku elaborata kojeg ovjerava ministarstvo nadležno za kulturu s kartografskim prikazom iz kojeg je nedvojbeno moguće utvrditi prostornu pripadnost pojedinih vinograda unutar granica povijesnog vinogradarskog položaja.

(6) Podaci koji moraju biti dio elaborata iz stavka 5. ovoga članka propisani su Obrascem 3. iz Priloga II. ovoga Pravilnika.

(7) Regionalna organizacija vinara i vinogradara po zaprimanju zahtjeva iz stavka 2. ovoga članka šalje zahtjev u Agenciju kako bi Agencija ocijenila zahtjev.

(8) Po zaprimanju pozitivne ocjene, Regionalna organizacija vinara i vinogradara prosljeđuje zahtjev iz stavka 2. ovoga članka uz mišljenje iz stavka 4. ovoga članka te ocjenu iz stavka 7. ovoga članka Agenciji za plaćanja radi evidentiranja povijesnog vinogradarskog položaja u Vinogradarski registar.

(9) Popis potencijalnih položaja koji su potencijal za utvrđivanje povijesnih vinogradarskih položaja u Republici Hrvatskoj nalaze se u Prilogu III. ovoga Pravilnika.

Nacionalna lista priznatih kultivara vinove loze

Članak 8.

(1) Nacionalna lista priznatih kultivara vinove loze obuhvaća:

– Listu A na kojoj se nalaze kultivari koji su dopušteni za uzgoj vinove loze na području Republike Hrvatske, a od kojih je u Republici Hrvatskoj dopušteno proizvoditi vina

– Listu B na kojoj se nalaze kultivari preporučeni za uzgoj u pojedinim regijama, a od kojih se na području pojedine vinogradarske regije mogu proizvoditi vina koja nose ZOI i/ili ZOZP i od kojih se mogu dobiti vina s oznakom sorte, odnosno sortna vina i

– Listu C na kojoj se nalaze autohtoni kultivari vinove loze.

(2) Nacionalna lista priznatih kultivara vinove loze nalazi se u Prilogu IV. ovoga Pravilnika.

(3) Agencija za plaćanja vodi popis kultivara s pripadajućim šiframa koji obuhvaća sinonime i druga imena pojedinog kultivara te ga objavljuje na svojim mrežnim stranicama.

Opća pravila vezana uz uzgoj kultivara vinove loze

Članak 9.

(1) U slučaju kad dopušteni kultivari iz članka 8. stavka 1. podstavka 1. ovoga Pravilnika nisu ujedno i kultivari preporučeni za uzgoj u pojedinim regijama od njih je dopušteno proizvoditi samo vino bez ZOI i ZOZP i bez oznake sorte.

(2) Kultivare koji su zatečeni u pojedinim vinogradima, a koji se ne nalaze na Listi A iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika, dozvoljeno je uzgajati u svrhu proizvodnje grožđa do njihovog biološkog iskorištenja ili do uvrštenja na Nacionalnu listu priznatih kultivara vinove loze.

(3) Uvrštavanje novog kultivara na Nacionalnu listu priznatih kultivara vinove loze iz članka 8. stavka 1 ovoga Pravilnika, kao dopuštenog i/ili preporučenog i/ili autohtonog, provodi se na temelju konačnog prijedloga i stručne podloge Agencije.

(4) Prijedlog za uvrštavanje novog kultivara na Nacionalnu listu priznatih kultivara vinove loze Agenciji mogu dati:

– regionalne organizacije vinara i vinogradara i/ili

– znanstveno istraživačke ustanove (instituti i fakulteti) iz područja agronomije koji provode evaluaciju kultivara vinove loze u Republici Hrvatskoj.

(5) Uz prijedlog iz stavka 4. ovoga članka regionalna organizacija mora priložiti stručnu podlogu znanstveno istraživačke ustanove (instituta i fakulteta) iz područja agronomije koja provodi evaluaciju kultivara vinove loze u Republici Hrvatskoj.

(6) Uvrštavanje novog kultivara na Nacionalnu listu priznatih kultivara vinove loze iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika kao dopuštenog i/ili preporučenog kultivara i/ili autohtonog obavlja ministarstvo nadležno za područje poljoprivrede (u daljnjem tekstu: ministarstvo).

OZNAKE IZVORNOSTI, OZNAKE ZEMLJOPISNOG PODRIJETLA

Podnošenje zahtjeva za zaštitu oznaka

Članak 10.

(1) U skladu s člankom 31. stavkom 1. Zakona i člankom 94. Uredbe (EU) br. 1308/2013 podnositelj zahtjeva za zaštitu ZOI ili ZOZP pokreće postupak za zaštitu ZOI ili ZOZP za vina na Obrascu 1. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(2) U skladu s člankom 68. stavkom 1. Zakona podnositelj zahtjeva za ZOZP pokreće postupak za zaštitu ZOZP za aromatizirane proizvode od vina na Obrascu 5. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(3) U slučaju kad je podnositelj zahtjeva za zaštitu iz stavaka 1. i 2. ovoga članka skupina fizičkih i/ili pravnih osoba, proizvođača proizvoda za kojeg se traži zaštita, uz zahtjev iz članka 31. stavka 1. Zakona te ostalu prateću dokumentaciju propisanu Uredbom (EU) br. 1308/2013 i Delegiranom uredbom Komisije (EU) br. 2019/33 оd 17. listopada 2018. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu zahtjeva za zaštitu oznaka izvornosti, oznaka zemljopisnog podrijetla i tradicionalnih izraza u sektoru vina, postupka podnošenja prigovora, ograničenja upotrebe, izmjena specifikacija proizvoda, poništenja zaštite te označivanja i prezentiranja (SL L 9, 11. 1. 2019.) (u daljnjem tekstu: Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/33), Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2019/34 оd 17. listopada 2018. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu zahtjeva za zaštitu oznaka izvornosti, oznaka zemljopisnog podrijetla i tradicionalnih izraza u sektoru vina, postupka podnošenja prigovora, izmjena specifikacija proizvoda, registra zaštićenih naziva, poništenja zaštite i upotrebe simbola, Uredbom (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu odgovarajućeg sustava provjera te i Zakonom podnositelj zahtjeva dužan je Ministarstvu dostaviti Izvod iz registra Udruga.

(4) U slučaju kad je podnositelj zahtjeva za zaštitu iz stavka 1. i 2. ovoga članka pojedinac uz zahtjev mora dostaviti Izjavu kojom potvrđuje da je jedini proizvođač proizvoda čiji naziv želi zaštititi.

(5) Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. za slučajeve opisane u članku 34. stavku 2., članku 35. stavku 1., članku 38. stavcima 6. i 8. te članka 43. Zakona koristi se propisanim obrascima iz Priloga VI. ovoga Pravilnika.

Prijelazna nacionalna zaštita

Članak 11.

(1) Podnositelj zahtjeva iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika kojem je izdano rješenje o prijelaznoj nacionalnoj zaštiti u skladu s člankom 36. stavkom 1. Zakona može na etiketi istaknuti oznaku »Prijelazna nacionalna zaštita«.

(2) Oznaka i kratica iz stavka 1. ovoga članka moraju biti tiskane neizbrisivim tiskom u istom vidnom polju uz naziv oznake zaštićene prijelaznom nacionalnom zaštitom te ostale obvezne podatke.

Evidencija

Članak 12.

Ministarstvo u skladu s člankom 36. stavkom 7., člankom 38. stavcima 10. i 15., člankom 73. stavkom 7. i člankom 74. stavkom 14. Zakona na svojim mrežnim stranicama vodi evidenciju naziva vina čiji je naziv zaštićen prijelaznom nacionalnom zaštitom kao ZOI ili ZOZP koji su u postupku registracije na razini Europske unije, a koja sadrži sljedeće podatke:

− naziv ZOI ili ZOZP

− podnositelj zahtjeva

− datum podnošenja zahtjeva

− poveznica na objavu Specifikaciju proizvoda

− trenutni status

− datum registracije na nacionalnoj razini

− datum registracije na razini Europske unije.

Standardna izmjena Specifikacije proizvoda

Članak 13.

(1) U slučaju kad podnositelj zahtjeva za zaštitu ZOI ili ZOZP iz članka 31. stavka 2. Zakona smatra da postoji potreba izmjene specifikacije proizvoda na razini Europske unije, a za koje se zahtijeva postupak podnošenja prigovora na razini Europske unije ili potreba standardne izmjene o kojima se odlučuje na nacionalnoj razini može Ministarstvu podnijeti zahtjev prema Obrascu 2. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj mora dostaviti Ministarstvu sljedeće:

– izmijenjenu Specifikaciju i

– obrazloženje razloga zbog kojih se traži izmjena.

Privremena izmjena Specifikacije proizvoda

Članak 14.

(1) U slučaju kad podnositelj zahtjeva za zaštitu ZOI ili ZOZP iz članka 31. stavka 2. Zakona smatra da postoji potreba za privremenu izmjenu Specifikacije proizvoda registriranog naziva ZOI ili ZOZP na razini Europske unije može sukladno članku 18. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 podnijeti Ministarstvu zahtjev za odobrenje privremene izmjene Specifikacije proizvoda na Obrascu 3. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj mora dostaviti Ministarstvu sljedeće:

– izmijenjenu Specifikaciju i

– obrazloženje razloga zbog kojih se traži izmjena.

Poništenje registracije oznake

Članak 15.

(1) U slučaju kad podnositelj zahtjeva za zaštitu ZOI ili ZOZP iz članka 31. stavka 2. Zakona smatra da postoji potreba za poništenje registracije oznake proizvoda te kada su ispunjeni uvjeti iz članka 21. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33, može Ministarstvu podnijeti zahtjev za poništenje registriranog naziva ZOI ili ZOZP na razini Europske unije na Obrascu 4. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj mora dostaviti obrazloženje razloga zbog kojih se traži poništenje registracije oznake.

Podnošenje prigovora na Specifikacije proizvoda i povlačenje zahtjeva na razini Europske unije

Članak 16.

(1) Zahtjev za povlačenje zahtjeva za registraciju naziva vina kao ZOI ili ZOZP iz članka 43. stavka 1. Zakona podnosi se Ministarstvu na Obrascu 1. iz Priloga VI. ovoga Pravilnika.

(2) Svaka osoba koja ima pravni interes može podnijeti prigovor iz članka 34. stavka 2., članka 38. stavka 6., članka 38. stavka 7. Zakona prema obrascima 2. ili 3. ili 4. iz Priloga VI. ovoga Pravilnika.

(3) Obavijest o ishodu postupka postizanja sporazuma iz članka 35. stavka 1., članka 38. stavka 9., članka 39. stavka 11., članka 42. stavka 11. i članka 72. stavka 1., članka 74. stavka 9., članka 75. stavka 11. i članka 77. stavka 11. podnosi se na Obrascu 5. iz Priloga VI ovoga Pravilnika.

Izmjena Specifikacije proizvoda i poništenje registriranog naziva zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla za aromatizirane proizvode od vina

Članak 17.

(1) U slučaju kad podnositelj zahtjeva za zaštitu ZOZP iz članka 76. stavka 1. i članka 77. stavka 1. Zakona smatra da postoji potreba za izmjenu Specifikacije proizvoda ili za poništenje registriranog naziva ZOZP za aromatizirane proizvode od vina može podnijeti Ministarstvu zahtjev za odobrenje izmjene Specifikacije proizvoda ili za poništenje registriranog naziva ZOZP na Obrascu 6. iz Priloga V. ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka podnositelj mora dostaviti Ministarstvu sljedeće:

– izmijenjenu Specifikaciju i/ili

– obrazloženje razloga zbog kojih se traži izmjena, odnosno poništenje.

Uporaba tradicionalnih izraza

Članak 18.

Zaštićeni tradicionalni izrazi mogu se koristiti u skladu s pravilima o njihovom odobrenju, isključivo uz zaštićene oznake, a u skladu sa Specifikacijama proizvoda za pojedine zaštićene oznake.

Prilozi

Članak 19.

Prilozi I., II., III., IV., V. i VI. tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.

ZAVRŠNE ODREDBE

Propisi koji prestaju važiti

Članak 20.

Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti:

− Pravilnik o zemljopisnim područjima uzgoja vinove loze (»Narodne novine«, broj 76/19.)

− Pravilnik o Nacionalnoj listi priznatih kultivara vinove loze (»Narodne novine«, broj 25/20.)

− Pravilnik o zaštićenim oznakama izvornosti i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla, tradicionalnim izrazima i označavanju vina (»Narodne novine«, br. 141/10., 31/11., 78/11. i 120/12.)

− Pravilnik o označavanju vina oznakom sorte vinove loze (»Narodne novine«, broj 79/17.).

Stupanje na snagu

Članak 21.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/21-01/18
Urbroj: 525-06/223-22-33
Zagreb, 1. srpnja 2022.

Ministrica poljoprivrede
Marija Vučković, v. r.

PRILOG I.

PODJELA VINOGRADARSKIH PODREGIJA NA VINOGORJA I UTVRĐIVANJE PODRUČJA KOJE OBUHVAĆAJU VINOGORJA

1. REGIJA SLAVONIJA I HRVATSKO PODUNAVLJE

Podregija Hrvatsko Podunavlje dijeli se na:

– Vinogorje Srijem (Ilok, Vukovar, Lovas, Tovarnik, Tompojevci, Bogdanovci, Nuštar, Nijemci, Stari Jankovci, Vinkovci, Ivankovo, Vođinci, Stari Mikanovci, Jarmina, Bošnjaci, Gradište, Trpinja, Tordinci, Markušica, Borovo, Drenovci, Otok, Privlaka, Andrijaševci, Županja, Gunja, Vrbanja, Negoslavci, Cerna, Štitar, Babina Greda)

– Vinogorje Erdut (Erdut, Osijek, Ernestinovo, Semeljci, Šodolovci, Vuka, Bizovac, Čepin, Koška, Bizovac, Valpovo, Petrijevci, Magadenovac, Donji Miholjac, Podravska Moslavina, Viljevo, Marijanci, Belišće, Vladislavci, Antunovac)

– Vinogorje Baranja (Beli Manastir, Kneževi Vinogradi, Popovac, Draž, Čeminac, Jagodnjak, Bilje, Petlovac, Darda).

Podregija Slavonija dijeli se na:

– Vinogorje Đakovo (Đakovo, Trnava, Drenje, Levanjska Varoš, Satnica Đakovačka, Gorjani, Punitovci, Viškovci)

– Vinogorje Slavonski Brod (Garčin, Podcrkavlje, Slavonski Brod, Sibinj, Brodski Stupnik, Oriovac, Bukovlje, Klakar, Bebrina, Donji Andrijevci, Vrpolje, Slavonski Šamac, Strizivojna, Gornja Vrba, Oprisavci, Gundinci, Velika Kopanica, Sikirevci)

– Vinogorje Nova Gradiška (Nova Gradiška, Nova Kapela, Staro Petrovo Selo, Rešetari, Cernik, Gornji Bogičevci, Dragalić, Okučani, Stara Gradiška, Vrbje, Davor)

– Vinogorje Požega – Pleternica (Požega, Pleternica, Brestovac, Jakšić)

– Vinogorje Kutjevo (Čaglin, Kutjevo, Kaptol, Velika)

– Vinogorje Daruvar (Daruvar, Dežanovac,