danas je 6.5.2024

Input:

Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena repa

1.9.2022, Izvor: Narodne novine

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom propisuju uvjeti certificiranja sjemena repa, kategorije i uvjeti proizvodnje toga sjemena, postupak službenog nadzora nad njegovom proizvodnjom, način njegove dorade, zahtjevi kvalitete, postupak i način izdavanja certifikata za to sjeme, način i uvjeti njegova pakiranja, plombiranja i označavanja te uvjeti za njegovo stavljanje na tržište i uvoz.

Članak 2.

Ovim se Pravilnikom u hrvatsko zakonodavstvo preuzima sljedeća direktiva Europske unije:

– Direktiva Vijeća 2002/54/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemena repa (SL L 193, 20. 7. 2002.) kako je zadnji put izmijenjena Provedbenom direktivom Komisije (EU) 2021/971 od 16. lipnja 2021. o izmjeni Priloga I. Direktivi Vijeća 66/401/EEZ o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja, Priloga I. Direktivi Vijeća 66/402/EEZ o stavljanju na tržište sjemena žitarica, Priloga I. Direktivi Vijeća 2002/54/EZ o stavljanju na tržište sjemena repe, Priloga I. Direktivi Vijeća 2002/55/EZ o stavljanju na tržište sjemena povrća i Priloga I. Direktivi Vijeća 2002/57/EZ o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja, u pogledu upotrebe biokemijskih i molekularnih tehnika (SL L 214, 17. 6. 2021.).

Članak 3.

(1) Izrazi koji se koriste u Zakonu o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (u daljnjem tekstu: Zakon) koriste se i u ovom Pravilniku.

(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.

Članak 4.

(1) Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na proizvodnju sjemena repa namijenjenog stavljanju na tržište i stavljanje na tržište sjemena repa unutar Europske unije.

(2) Odredbe ovoga Pravilnika ne odnose se na sjeme repa namijenjeno izvozu u treće zemlje.

Članak 5.

U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeće značenje:

1. »Repe« su šećerna i stočna repa vrste Beta vulgaris L.

2. »Jednoklično sjeme« je genetski jednoklično sjeme.

3. »Kalibrirano sjeme« je sjeme namijenjeno za sjetvu preciznim sijačicama, koje udovoljava uvjetima iz Dodatka 1. dijela B. točke 3. B) b) i c) ovoga Pravilnika, iz kojega raste pojedinačna biljka.

4. »Sitno pakiranje« je pakiranje u kojem se nalazi certificirano sjeme repa:

a) »jednoklično ili kalibrirano sjeme« koje ne prelazi 100 000 sjemenki ili neto masu od 2,5 kg isključujući granulirane pesticide, sastojke za oblaganje sjemena i druge tvrde dodatke

b) »sjeme, osim jednokličnog ili kalibriranog sjemena« koje ne prelazi neto masu od 10 kg, isključujući granulirane pesticide, sastojke za oblaganje sjemena i druge tvrde dodatke.

5. »Nadzor pod stručnom kontrolom« je dio službenog nadzora u proizvodnji poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koji provode pravne ili fizičke osobe pod nadzorom Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (u daljnjem tekstu: Agencija).

Članak 6.

(1) Na tržište se može staviti sjeme repa kojemu je u postupku certifikacije potvrđena kategorija:

1. Osnovno sjeme je sjeme:

a) koje je proizvedeno pod odgovornošću oplemenjivača u skladu s prihvaćenom praksom za održavanje sorte

b) koje je namijenjeno za proizvodnju sjemena kategorije certificirano sjeme

c) koje udovoljava uvjetima za osnovno sjeme propisanim Dodatkom 1. ovoga Pravilnika ili je predmet iznimke propisane odredbama članka 22. stavka 4. i 5. i članka 28. stavka 1. i 2. ovoga Pravilnika i

d) koje je službenim nadzorom ili u slučaju uvjeta propisanih Dodatkom 1. dijelom B ovoga Pravilnika, bilo službenim nadzorom ili nadzorom pod stručnom kontrolom, utvrđeno da udovoljava uvjetima iz podtočke a), b) i c) ove točke.

2. Certificirano sjeme je sjeme:

a) koje direktno potječe od osnovnog sjemena

b) koje je namijenjeno za proizvodnju repa

c) koje udovoljava uvjetima za certificirano sjeme propisanim Dodatkom 1. ovoga Pravilnika ili je predmet iznimke propisane odredbama članka 22. stavka 5. i članka 28. stavka 2. ovoga Pravilnika i

d) za koje je službenim nadzorom ili u nadzoru pod stručnom kontrolom utvrđeno da udovoljava uvjetima iz podtočaka a), b) i c) ove točke.

(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka na tržište se može staviti oplemenjivačevo sjeme uzgojeno od generacija koje prethode osnovnom sjemenu odnosno predosnovno sjeme.

Članak 7.

(1) Sjeme mogu proizvoditi pravne i fizičke osobe koje su upisane u Upisnik iz članka 10. stavka 1. točke 1. Zakona (u daljnjem tekstu: Upisnik dobavljača sjemena) i registrirane za proizvodnju sjemena.

(2) Dobavljač sjemena registriran za proizvodnju sjemena vodi evidenciju o zasnovanoj proizvodnji za sjeme koje proizvodi.

(3) Dobavljač sjemena obvezan je na zahtjev Agencije dostaviti uzorak sjemena od svake partije (domaće proizvodnje i/ili uvoza) koju koristi za zasnivanje usjeva najkasnije do sjetve sjemenskog usjeva.

(4) Ako je sjeme namijenjeno izvozu označava se certifikatom Organizacije za ekonomsku/gospodarsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD) ukoliko je službenim nadzorom utvrđeno da sjeme ispunjava sve uvjete.

Članak 8.

(1) Službeni nadzor nad proizvodnjom sjemena provodi Agencija prema međunarodno prihvaćenim metodama OECD-a koje su dostupne na mrežnim stranicama Agencije.

(2) Agencija može odobriti dobavljaču na vlastitoj proizvodnji provođenje nadzora nad ispunjavanjem uvjeta iz Dodatka 1. ovoga Pravilnika odnosno nadzora pod stručnom kontrolom za kategoriju certificirano sjeme.

(3) Agencija odobrava dobavljaču sjemena na vlastitoj proizvodnji obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom iz stavka 2. ovoga članka ako ima zaposlenog djelatnika kao nadzornika za obavljanje poslova nadzora pod stručnom kontrolom, a koji:

a) je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno vrijeme

b) je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke

c) nema privatni interes u vezi s provođenjem nadzora

d) ima dvogodišnje radno iskustvo u proizvodnji sjemena

e) je prošao provjeru znanja u Agenciji i stekao uvjerenje za obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom

f) je dao pisanu izjavu da će provoditi nadzor po istim pravilima kao što se provodi službeni nadzor.

(4) Agencija priznaje rezultate nadzora pod stručnom kontrolom iz stavka 2. ovoga članka ako je:

1. dobavljaču odobren nadzor u skladu sa stavkom 2. ovoga članka

2. sjemenski usjev koji se nadzire u skladu sa stavkom 3. ovoga članka proizveden iz sjemena koje je prošlo postkontrolu sa zadovoljavajućim rezultatom

3. nad sjemenskim usjevima nad kojima se provodi nadzor pod stručnom kontrolom iz stavka 3. ovoga članka proveden službeni nadzor od strane Agencije i to na najmanje 5% površina od ukupno prijavljenih površina

4. proporcionalan broj partija uključen u postkontrolu kako za laboratorijske analize tako i za provjeru sortne autentičnosti i čistoće.

(5) U slučaju povrede pravila o nadzoru iz stavka 4. ovoga članka Agencija obustavlja certificiranje ispitivanog sjemena, osim ako se dokaže da takvo sjeme i dalje ispunjava sve propisane zahtjeve.

(6) U slučaju ponovljene povrede pravila o nadzoru prilikom provođenja nadzora pod stručnom kontrolom Agencija oduzima odobrenje za obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom, privremeno ili trajno, nadzorniku za kojeg se utvrdi da je povredu počinio s namjerom ili iz nehaja.

Članak 9.

(1) Dobavljač sjemena podnosi Agenciji prijavu za nadzor repa do 1. travnja tekuće godine.

(2) Prijava se podnosi na Obrascu broj 1. iz Dodatka 5. ovoga Pravilnika.

(3) Uz prijavu se prilaže:

– skica lokacije, table na kojoj je zasijan sjemenski usjev (potrebno je dostaviti identifikacijski broj (ID) ARKOD parcele i površinu table izraženu u m²)

– uvjerenje održivača sorte ili linije o autentičnosti sorte ili linije za proizvodnju osnovnog sjemena i linija

– Certifikat o sjemenu

– podaci o proizvođaču koji proizvodi sjeme u ime i za račun podnositelja prijave, ako postoje.

Članak 10.

(1) Za svaku vrstu i kategoriju sjemena repa potrebno je obaviti određen broj pregleda u tijeku uzgoja sjemenskog usjeva odnosno poslije žetve kako je propisano u Dodatku 1. ovoga Pravilnika, a prema metodama navedenim u članku 8. stavku 1. ovoga Pravilnika.

(2) Nakon obavljenog službenog nadzora i nadzora pod stručnom kontrolom sastavlja se zapisnik na obrascu 2. i/ili obrascu 3. iz Dodatka 5. ovoga Pravilnika.

(3) Zapisnik se sastavlja posebno za svaku parcelu sjemenskog usjeva.

(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka s više parcela iste vrste, sorte i kategorije sjemenskog usjeva i istog dobavljača sjemena koje nisu udaljene više od 10 km jedna od druge, može se sastaviti jedan zajednički zapisnik ako se obveznim pregledom utvrdi da su na tim parcelama svi bitni elementi nadzora iz Dodatka 1. ovoga Pravilnika potpuno identični.

(5) Nadzor se obavlja u prisutnosti stručne osobe dobavljača sjemena koji je prijavio sjemenski usjev za nadzor.

(6) Nakon obavljenog službenog nadzora i nadzora pod stručnom kontrolom Agencija podnosi Ministarstvu Izvješće o obavljenom službenom nadzoru nad sjemenskim usjevima (u daljnjem tekstu: Izvješće).

Članak 11.

(1) Nakon obavljenih pregleda iz članka 10. stavka 1. ovoga Pravilnika i ako je utvrđeno da sjemenski usjev udovoljava uvjetima iz Dodatka 1. ovoga Pravilnika usjev se priznaje kao sjemenski i izdaje se uvjerenje iz članka 27. stavka 1. Zakona.

(2) Obrazac Uvjerenja propisan je na Obrascu broj 4. u Dodatku 5. ovoga Pravilnika.

(3) Agencija vodi evidenciju o izdanim uvjerenjima i certifikatima.

Članak 12.

(1) Dobavljač sjemena registriran za doradu vodi evidenciju o masi preuzetog naturalnog i dorađenog sjemena na Obrascu broj 5. koji se nalazi u Dodatku 5. ovoga Pravilnika.

(2) Nadzor nad postupanjem sa sjemenom u fazama iz članka 19. stavka 1. Zakona vodit će se uvidom u evidencije i kontrolu stanja u objektima dobavljača.

Članak 13.

(1) Za potrebe provjere sortne pripadnosti i ispitivanja kvalitete sjemena u procesu certifikacije uzorke uzima ovlašteni uzorkivač upisan u upisnik iz članka 10. stavka 1. točke 3. Zakona (u daljnjem tekstu: Upisnik uzorkivača) iz partija sjemena pakiranih, plombiranih i označenih za stavljanje na tržište.

(2) Za ispitivanje kvalitete sjemena u procesu certifikacije uzorci se mogu uzimati samo iz homogenih partija, a najveća masa partije i najmanja masa uzorka propisani su u Dodatku 2. ovoga Pravilnika.

(3) Uzimanje uzoraka za ispitivanje kvalitete sjemena provodi se prema međunarodnim metodama.

(4) Uzorak za potrebe certifikacije dostavlja se uz izvješće o kvaliteti sjemena iz članka 16. stavka 2. ovoga Pravilnika u Agenciju do sjetvenih rokova.

Članak 14.

(1) Ispitivanje kvalitete sjemena provodi laboratorij koji je upisan u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (u daljnjem tekstu: Upisnik laboratorija).

(2) Ispitivanje kvalitete sjemena provodi se prema međunarodnim metodama.

(3) Agencija provodi nadzor nad radom laboratorija postkontrolom.

(4) Postkontrola iz stavka 3. ovoga članka je ponovljeno ispitivanje kvalitete sjemena koju obavlja Agencija.

(5) Postkontroli iz stavka 3. ovoga članka podliježe najmanje 5% od ukupno certificiranih partija sjemena u tijeku jedne godine, a taj postotak će, što je moguće bolje, biti raspoređen na pravne i fizičke osobe uključene u certifikaciju sjemena, vrste uključene u certifikaciju ili može biti usmjeren na rješavanje određenih dvojbi.

(6) Kao mjeru ujednačavanja primijenjenih metoda ispitivanja sjemena Agencija organizira usporedna ispitivanja svih ovlaštenih laboratorija na istom uzorku sjemena za sve vrste sjemena i sve analize.

(7) U slučaju povrede čistoće vrste, sorte te pravila o ispitivanju kvalitete sjemena Agencija obustavlja certificiranje ispitivanog sjemena, osim ako se dokaže da takvo sjeme i dalje ispunjava sve propisane zahtjeve.

(8) U slučaju ponovljene povrede pravila o ispitivanju kvalitete sjemena Ministarstvo postupa u skladu s odredbama članka 13. stavka 9. Zakona.

Članak 15.

(1) Osposobljavanje uzorkivača za uzorkovanje sjemena organizira i provodi Agencija na zahtjev i o trošku kandidata za uzorkivača.

(2) Po uspješno završenoj obuci za uzorkivača sjemena Agencija izdaje svjedodžbu na temelju koje se kandidat može upisati u Upisnik uzorkivača.

(3) Agencija provodi nadzor nad radom uzorkivača postkontrolom.

(4) Postkontrola iz stavka 3. ovoga članka je ponovljeno uzorkovanje dijela partija sjemena prijavljenih za službenu certifikaciju.

(5) Postkontroli podliježe najmanje 5 % od ukupno certificiranih partija sjemena u tijeku jedne godine, a taj postotak će, što je moguće bolje, biti raspoređen na pravne i fizičke osobe uključene u certifikaciju sjemena, vrste uključene u certifikaciju ili može biti usmjeren na rješavanje određenih dvojbi.

(6) Agencija će obaviti ispitivanje sjemena na uzorku iz stavka 4. ovoga članka te usporediti rezultate s rezultatima ispitivanja iz članka 14. stavka 4. ovoga Pravilnika.

(7) Agencija je dužna izvijestiti laboratorij o rezultatima postkontrole iz stavka 6. ovoga članka.

(8) Kada uzorkivač ne pripada istom poslovnom subjektu kao laboratorij, Agencija je dužna izvijestiti i uzorkivača o rezultatima postkontrole iz stavka 6. ovoga članka.

(9) U slučaju kada se utvrde nesukladnosti u rezultatima iz postkontrole iz stavka 6. ovoga članka Agencija je dužna izvijestiti i nadležnu inspekciju.

(10) U slučaju povrede pravila o uzorkovanju sjemena Agencija poništava svako certificiranje uzorkovanog sjemena uz obavijest nadležnoj inspekciji osim ako se dokaže da takvo sjeme i dalje ispunjava sve propisane zahtjeve.

Članak 16.

(1) Dobavljač sjemena registriran za doradu podnosi Agenciji zahtjev za izdavanje Certifikata o sjemenu uz otpremnicu i Certifikata o sjemenu na pakiranju (u daljnjem tekstu: zahtjev) na Obrascu broj 7. iz Dodatka 5. ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev se dostavlja i izvješće o kvaliteti sjemena ovlaštenog laboratorija koji je izvršio ispitivanje kvalitete sjemena i uvjerenje iz članka 27. stavak 2. Zakona.

(3) Na zahtjev dobavljača i ako su ispunjeni uvjeti u skladu sa OECD shemom za certificiranje Agencija izdaje OECD certifikat.

(4) Za svaku partiju sjemena Certifikat o sjemenu na pakiranju i Certifikat o sjemenu uz otpremnicu sadrži i referentni broj partije koji se sastoji od četiri grupe znamenki:

– prva grupa znamenki – broj dobavljača registriranog za doradu koji mu odredi Agencija

– druga grupa znamenki – redni broj pod kojim je sjeme zavedeno u Evidenciji o masi preuzetog i dorađenog sjemena kod dobavljača registriranog za doradu sjemena

– treća grupa znamenki – broj partije unutar rednog broja u