danas je 30.4.2024

Input:

Pravilnik o proizvodnji, označivanju, zaštićenim oznakama, stavljanju u promet i službenim kontrolama jakih alkoholnih pića

5.7.2022, Izvor: Narodne novine

UVODNE ODREDBE

Predmet Pravilnika

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se dodatna pravila i zahtjevi za jaka alkoholna pića kao i dodatna pravila u odnosu na zahtjeve u pogledu opisivanja, prezentiranja i označivanja jakih alkoholnih pića, obrazac zahtjeva za registraciju naziva oznake za jaka alkoholna pića, obrasci za privremenu, standardnu izmjenu specifikacije ili za poništenje registracije oznaka, izgled i način korištenja oznake, sadržaj i način vođenja evidencije oznaka, Registar korisnika oznaka i metode za provođenje analiza jakih alkoholnih pića.

Provedba propisa donesenih na razini Europske unije

Članak 2.

Ovim se Pravilnikom osigurava provedba Uredbe (EU) br. 2019/787 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o definiranju, opisivanju, prezentiranju i označivanju jakih alkoholnih pića, upotrebi naziva jakih alkoholnih pića u prezentiranju i označivanju drugih prehrambenih proizvoda, zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za jaka alkoholna pića, upotrebi etilnog alkohola i destilata poljoprivrednog podrijetla u alkoholnim pićima te stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 110/2008 (SL L 130, 17. 5. 2019.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 2019/787).

Izrazi

Članak 3.

(1) Izrazi koji se koriste u Zakonu o poljoprivredi (»Narodne novine«, br. 118/18., 42/20., 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21.)(u daljnjem tekstu: Zakon) koriste se i u ovom Pravilniku.

(2) Tehničke definicije i izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku imaju jednako značenje kao u Uredbi (EU) br. 2019/787.

(3) Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.

Dodatna pravila i zahtjevi za rakije

Članak 4.

(1) Rakija dobivena destilacijom vina ukoliko udovoljava zahtjevima kvalitete sukladno kategoriji 4. Priloga I. Uredbe (EU) br. 2019/787 može se u Republici Hrvatskoj označavati kao »vinjak« pod uvjetom da je dozrijevala najmanje jednu godinu u hrastovim spremnicima ili najmanje šest mjeseci u hrastovim bačvama zapremine manje od 1000 litara, odnosno kao »stari vinjak« pod uvjetom da je dozrijevala najmanje tri godine u hrastovim bačvama, a starost vinjaka se može označiti zvjezdicom tako da svaka zvjezdica označava jednu godinu odležavanja.

(2) Rakija dobivena destilacijom vinskog taloga ukoliko udovoljava zahtjevima kvalitete sukladno kategoriji 12. Priloga I. Uredbe (EU) br. 2019/787 može se u Republici Hrvatskoj označavati kao »drožđenka«.

(3) Rakija dobivena isključivo destilacijom fermentiranog grožđanog masulja ukoliko udovoljava zahtjevima kvalitete kao rakija od voća sukladno kategoriji 9. Priloga I. Uredbe (EU) br. 2019/787 može se u Republici Hrvatskoj označivati kao »loza«.

Dodatna pravila i zahtjevi za ostala jaka alkoholna pića

Članak 5.

(1) Ostala jaka alkoholna pića koje se proizvode na način da se voćnom ili grožđanom masulju ili soku prije destilacije dodaju izgnječeni svježi plodovi ili mljeveno aromatsko bilje odnosno aromatiziranjem vinskog destilata i rakija raznim plodovima, voćem, aromatskim biljem, njihovim maceratima i eteričnim uljima ukoliko ne udovoljavaju zahtjevima za kategorije jakih alkoholnih pića iz Priloga I. Uredbe (EU) br. 2019/787 mogu se uz naziv »jako alkoholno piće« u Republici Hrvatskoj označiti kao rakije »travarica«, »ruda«, »biska«, »medenica«.

(2) Kod označivanja jakih alkoholnih pića iz stavka 1. ovog članka mora se navesti koja je rakija uzeta za osnovu, ako se to ne vidi iz imena rakije, a u slučaju mješavine rakija moraju se navesti sve upotrijebljene rakije prema zastupljenosti padajućim redoslijedom.

(3) Kod označivanja jakih alkoholnih pića iz stavka 1. ovog članka mogu se navoditi svi sastojci (aromatsko bilje, voće ili drugi plodovi) upotrijebljeni za aromatiziranje.

(4) Jaka alkoholna pića iz stavka 1. ovog članka mogu od dodanog bilja, voća ili plodova biti lagano obojene, a mogu sadržavati dijelove bilja ili plodova kojima su aromatizirane.

Dodatna pravila i zahtjevi za likere

Članak 6.

Liker dobiven aromatiziranjem etilnog alkohola poljoprivrednog podrijetla maceratima aromatskog bilja u kojima dominira biljka pelin (Artemisia absinthium L.) ukoliko udovoljava zahtjevima kvalitete sukladno kategoriji 33. Priloga I. Uredbe (EU) br. 2019/787 može se u Republici Hrvatskoj označivati kao »pelinkovac«.

Upotreba jezika kod opisivanja, prezentiranja i označivanja jakih alkoholnih pića

Članak 7.

(1) Podaci kojima se označava jako alkoholno piće moraju biti napisani na hrvatskom jeziku i latiničnim pismom na način da budu lako razumljivi, čitljivi i uočljivi krajnjem potrošaču, osim ako je potrošaču dana informacija u drugom obliku.

(2) Dopušteno je višejezično označivanje koje mora biti istovjetno podacima iz stavka 1. ovoga članka.

Podnošenje zahtjeva za registraciju oznake

Članak 8.

(1) U skladu s člankom 71. stavkom 1. Zakona i člankom 23. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 2019/787 postupak registracije oznake za jaka alkoholna pića (u daljnjem tekstu: oznaka) se pokreće podnošenjem zahtjeva na Obrascu 1. iz Priloga I. ovoga Pravilnika.

(2) U slučaju kad je podnositelj zahtjeva za registraciju oznake (u daljnjem tekstu: podnositelj zahtjeva) iz stavaka 1. ovoga članka skupina fizičkih i/ili pravnih osoba, proizvođača proizvoda za kojeg se traži zaštita, dužan je uz zahtjev te ostalu prateću dokumentaciju propisanu zakonodavstvom Europske