OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se obaveza vođenja prikaza plana uzgajališta, postupak označavanja uzgojnih instalacija, uvjeti i postupak stavljanja tuna u uzgojne kaveze, uvjeti i postupak izlova iz uzgojnih kaveza, prebacivanje tuna unutar uzgajališta, postupak provedbe nasumičnih kontrola, postupak kontrole prijenosa tuna, postupak prebacivanja tuna između uzgajališta, postupanje s uginulom tunom tijekom uzgoja i tunom ispod minimalne referentne veličine za očuvanje na izlovu, znanstvena istraživanja, obveze nositelja dozvole prema regionalnim promatračima na uzgajalištima i čuvanje dokumentacije.
Članak 2.
(1) Ovim Pravilnikom osigurava se provedba Uredbe (EU) 2016/1627 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. godine o višegodišnjem planu oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 (SL L 252, 16. 9. 2016.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) 2016/1627) u dijelu koji se odnosi na uzgoj plavoperajnih tuna (u daljnjem tekstu: tuna).
(2) Ovaj Pravilnik usklađen je s Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT – International Commission for the Conservation of Atlantic Tunas) (u daljnjem tekstu: ICCAT) 21-08 kojom se uspostavlja višegodišnji plan zaštite i upravljanja za plavoperajnu tunu u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru.
POJMOVNIK
Članak 3.
(1) Pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
1. nasumična kontrola je prebacivanje svih tuna na zahtjev inspekcije iz uzgojnog kaveza u drugi prazni uzgojni kavez s ciljem utvrđivanja broja jedinki tuna, pri čemu se za prebacivanje tuna između uzgojnih kaveza mogu koristiti i transportni kavezi;
2. prijenos tuna (Carry-over) se odnosi na svu preostalu tunu na uzgajalištu iz prethodnih godina stavljanja tuna u uzgojne kaveze koja nije izlovljena do sljedeće ulovne sezone plivaricama tunolovkama;
3. prebacivanje je:
– svako prebacivanje tuna između različitih kaveza na istom uzgajalištu (prebacivanje unutar uzgajališta, Intra-farm);
– svako prebacivanje tuna iz uzgojnog kaveza u transportni kavez;
4. prebacivanje između uzgajališta (Inter-farm) je premještanje tuna s jednog uzgajališta na drugo uzgajalište koje se sastoji od dvije faze, prebacivanje iz uzgojnog kaveza s uzgajališta davatelja u transportni kavez i prebacivanje tuna iz transportnog kaveza u uzgojni kavez uzgajališta primatelja.
5. kontrolno stavljanje u kaveze je ponovno stavljanje u kaveze koje se provodi na zahtjev ribarske inspekcije u svrhu provjere broja i prosječne mase ribe koja se stavlja u kaveze.
6. uzgajalište je lokacija na moru koja je jasno određena zemljopisnim koordinatama, upotrijebljena za uzgoj tune ulovljene plivaricama tunolovkama, a može imati više uzgojnih lokacija, od kojih je svaka definirana zemljopisnim koordinatama s jasno određenom zemljopisnom dužinom i širinom za svaku točku poligona.
7. BFT (Bluefin Tuna) ostala plovila – obuhvaća plovila za tegalj, plovila za prijevoz mrtve tune (auxiliary vessel) i pomoćna plovila (support vessel).
(2) Ostali pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi u Uredbi (EU) 2016/1627 i Zakonu o akvakulturi (»Narodne novine«, br. 130/017, 111/18 i 144/20) (u daljnjem tekstu: Zakon).
(3) Izrazi i pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 4.
(1) Samo nositelji dozvole upisani u ICCAT Registar uzgajališta tuna (u daljnjem tekstu: Nositelji dozvole) smiju obavljati djelatnost uzgoja tuna i to unutar maksimalnih uzgojnih i ulaznih količina u skladu s propisom koji uređuje raspolaganje kapacitetom uzgoja tuna i dozvoljenim ulaznim količinama ulovljenih divljih tuna na uzgajalištima.
(2) Obavljanje djelatnosti uzgoja tuna, uključujući i hranjenje tuna, ne smije se obavljati izvan geografskih koordinata uzgajališta, utvrđenih u dozvoli za akvakulturu.
PLOVILA KOJA SUDJELUJU U UZGOJU
Članak 5.
Plovila koja sudjeluju u uzgoju tuna moraju biti upisana u Registar BFT (Bluefin Tuna) ostalih plovila u skladu s propisom koji uređuje ribolov plavoperajne tune plivaricom tunolovkom, uvjetima i kriterijima za ostvarivanje prava na dodjelu individualne plivaričarske kvote.
PRIKAZ PLANA UZGAJALIŠTA
Članak 6.
(1) Nositelji dozvole dužni su u svakom trenutku voditi točan prikaz plana njihovih uzgajališta u elektroničkom obliku, navodeći jedinstveni broj svih kaveza uključujući i transportne kaveze te njihove pojedinačne pozicije na uzgajalištu. Transportni kavezi ne smiju se spajati sa uzgojnim kavezima bez prisustva regionalnog promatrača ili ribarskog inspektora.
(2) Nositelj dozvole dužan je u prikazu plana uzgajališta navesti broj vrata sa pripadajućim plombama na svakom kavezu, označiti ih rednim brojem te navesti broj tuna u svakom kavezu.
(3) Nositelji dozvole dužni su nadopuniti prikaz plana uzgajališta svaki put kad se broj i/ili raspored kaveza promijeni te isti dostaviti Ministarstvu putem elektroničke pošte na adrese ribarska.inspekcija@mps.hr i akvakultura@mps.hr.
OZNAČAVANJE UZGOJNIH INSTALACIJA
Članak 7.
(1) Svaki uzgojni kavez na uzgajalištu mora biti označen u skladu s člankom 18.b., stavkom 2. Zakona.
(2) Oznaka kaveza mora biti ispisana na čvrstim, fiksiranim pločama, na dvije suprotne strane prstena kaveza, najmanjih dimenzija 30 x 100 cm ili istaknuta na vidljivom mjestu na okviru kaveza, najmanje 1 m iznad površine mora, ispisana u boji koja je kontrastna pozadini na koju se nanosi, slovima ne manjim od 20 cm, debljine linije od najmanje 4 cm.
(3) U svrhe kontrole oznaka kaveza iz stavka 2. ovoga članka u svakom trenutku mora biti vidljiva i čitljiva bez mogućnosti manipulacije.
(4) Svakom uzgojnom kavezu mora biti dodijeljeno sidreno mjesto koje unutar lokacije uzgajališta mora imati identifikacijski broj koji se sastoji od slova HRVSM nakon kojih slijede zadnje četiri znamenke broja koji je dodijeljen pojedinoj lokaciji u GISR-u i tri znamenke koje označavaju redni broj sidrenog mjesta (HRVSMXXXX/YYY).
(5) Ministarstvo će sve uzgojne kaveze na uzgajalištu opremiti uređajima za praćenje. Osim uzgojnih kaveza, Ministarstvo može uređaje postaviti i na transportne kaveze kao i na plutače koje označavaju područje uzgajališta.
(6) Svaki uzgojni kavez mora imati predviđen najmanje jedan otvor koji predstavlja vrata koja su zatvorena s odvojivim mrežnim tegom. Sva prebacivanja tuna obavljaju se isključivo kroz vrata kaveza.
(7) Nositelj dozvole dužan je osigurati postavljanje i uklanjanje plombi Ministarstva na vrata kaveza i druge dijelove kaveza u skladu s Prilogom 19. ovoga Pravilnika pri čemu ribarska inspekcija podvodnom ronilicom i drugim sredstvima za izravno promatranje kontrolira postavljanje i uklanjanje.
(8) Uklanjanje i postavljanje plombi te otvaranje vrata dopušteno je isključivo u prisutnosti ribarskog inspektora.
(9) Nositelj dozvole dužan je bez odgode obavijestiti Ministarstvo o oštećenju, uništenju ili nestanku uređaja za praćenje ili plombi putem elektroničke pošte na adresu ribarska.inspekcija@mps.hr.
PREMJEŠTANJE UZGOJNOG KAVEZA
Članak 8.
(1) Zabranjeno je premještanje uzgojnog kaveza unutar i/ili između lokacija uzgajališta bez odobrenja Ministarstva.
(2) Nositelj dozvole dužan je podnijeti zahtjev za odobrenjem premještanja uzgojnog kaveza unutar i/ili između lokacija uzgajališta iz Priloga 5. ovoga Pravilnika, najmanje 72 sata prije planiranog premještanja putem web-aplikacije Ministarstva – Geoinformacijski sustav ribarstva (u daljnjem tekstu: web aplikacija Ministarstva) ili iznimno putem elektroničke pošte na adrese ribarska.inspekcija@mps.hr i akvakultura@mps.hr.
(3) Ukoliko su ispunjeni uvjeti iz stavka 2. ovoga članka, Ministarstvo će odobriti Zahtjev nositelju dozvole putem web aplikacije Ministarstva ili u iznimnim slučajevima putem elektroničke pošte.
(4) Nositelji dozvole dužni su najkasnije 24 sata nakon završetka radnji premještanja uzgojnog kaveza unutar i/ili između lokacija uzgajališta ispuniti Obrazac deklaracije o premještanju uzgojnog kaveza iz Priloga 6. ovoga Pravilnika putem web-aplikacije Ministarstva ili iznimno putem elektroničke pošte na adrese ribarska.inspekcija@mps.hr i akvakultura@mps.hr.
(5) Zabranjeno je premještanje uzgojnog kaveza u kojem se nalazi tuna bez prisustva ribarske inspekcije.
ODOBRAVANJE STAVLJANJA TUNA U UZGOJNE KAVEZE
Članak 9.
(1) Prije dolaska u blizinu uzgajališta, plovilo za tegalj s transportnim kavezom u kojem se nalazi tuna za stavljanje u uzgojne kaveze, mora se zadržati na udaljenosti od najmanje 1 Nm od granica uzgajališta do dolaska ribarske inspekcije.
(2) Nije dozvoljeno sidrenje transportnog kaveza kao uzgojnog ukoliko nema prebacivanja tuna kako bi se provelo snimanje stereoskopskom kamerom od strane nositelja dozvole i ribarske inspekcije.
(3) Nije dozvoljeno stavljati tune u uzgojni kavez bez prethodnog odobrenja Ministarstva te bez prisustva ribarske inspekcije i ICCAT regionalnog promatrača.
(4) Zahtjev za odobrenje stavljanja tuna u uzgojne kaveze podnose nositelji dozvole putem web-aplikacije Ministarstva na obrascu Zahtjeva za stavljanje tuna u uzgojne kaveze iz Priloga 1. ovoga Pravilnika, najmanje 48 sati prije stavljanja u kavez.
(5) Uz zahtjev za odobrenje stavljanja tuna u uzgojne kaveze iz stavka 4. ovoga članka, nositelj dozvole mora putem elektroničke pošte na adresu akvakultura@mps.hr dostaviti i pripadajuće ICCAT Deklaracije o prebacivanju – ICCAT Transfer Declaration (u daljnjem tekstu: ITD) i izvještaj o uginuloj tuni za vrijeme tegljenja do uzgojnog kaveza te mora posjedovati ovjerene ulovne sekcije i sekcije o prodaji žive tune svih pripadajućih Electronic Bluefin Tuna Document (u daljnjem tekstu: eBCD).
(6) Zahtjev za stavljanje tune u uzgojne kaveze neće se odobriti ako:
− ulovno plovilo ili zamka nije imalo dovoljno ulovne kvote za stavljanje tuna u uzgojne kaveze,
− tuna za stavljanje u uzgojne kaveze nije pravilno prijavljena od ulovnog plovila ili zamke te nije odbijena od ulovne kvote,
− ulovno plovilo ili zamka koje je ulovilo tunu nema valjanu autorizaciju za ulov tune.
− nisu udovoljeni uvjeti iz stavaka 5. i 6. ovoga članka,
− država ulovnog plovila obavijesti Ministarstvo da se stavljanje u kaveze ne može odobriti,
− nije zaključena pokrenuta istraga vezana uz ulove koji su predmet zahtjeva ili uz uzgojni kavez u koji se namjerava staviti tuna.
(7) Ako Ministarstvo odbije odobriti zahtjev iz stavka 4. ovoga članka zbog razloga navedenih u stavku 6. ovoga članka ili ako zahtjev nije odobren u roku mjesec dana od dana podnošenja, narediti će puštanje ribe u skladu s procedurom o puštanju ribe iz Priloga 16. ovog Pravilnika.
(8) Nositelj dozvole dužan je stavljati ulove tuna u zasebne uzgojne kaveze, ili niz praznih uzgojnih kaveza, odvojenih na temelju podrijetla države ulovnog plovila i godine ulova.
(9) Iznimno od stavka 8. ovoga članka, ulovi tuna ulovljenih kao dio zajedničke ribolovne radnje Joint Fishing Operation (u daljnjem tekstu: JFO) stavljaju se u uzgojni kavez, ili niz uzgojnih kaveza, na temelju istog JFO-a.
(10) Sve radnje stavljanja tuna u uzgojne kaveze snimaju se stereoskopskom i podvodnom video kamerom, u skladu s Prilogom 14. ovoga Pravilnika.
(11) Ukoliko iz snimke iz stavka 10. ovoga članka, nije moguće utvrditi broj i/ili masu tuna, Ministarstvo će narediti kontrolno stavljanje tune u prazni uzgojni kavez.
(12) Ponovljenu radnju stavljanja tuna u uzgojne kaveze nije potrebno ponovno odobriti.
POSTUPCI NAKON STAVLJANJA TUNA U UZGOJNE KAVEZE
Članak 10.
(1) Nakon završetka stavljanja tuna u uzgojne kaveze nositelj dozvole dužan je u roku od 72 sata ispuniti ICCAT Deklaraciju o stavljanju tuna u uzgojne kaveze. Nositelj dozvole ispunjava potrebne podatke kroz web-aplikaciju Ministarstva te ispisuje obrazac iz Priloga 2. ovoga Pravilnika koji se nadopunjava ručnim unosom podataka označenih »*«. Potpisani obrazac se nadopunjava podacima označenim sa »**« od strane regionalnog promatrača, dok ribarski inspektor upisuje podatke u ispisanom obrascu označene sa »***«. Preslika kompletno ispunjanog obrasca se dostavlja Ministarstvu putem elektroničke pošte na adrese ribarska.inspekcija@mps.hr i akvakultura@mps.hr, a original obrasca ribarski inspektor dostavlja Službi za akvakulturu.
(2) Ministarstvo određuje broj i masu plavoperajne tune u kavezima analizom snimki svake radnje stavljanja u kaveze, u skladu s Prilogom 15. ovoga Pravilnika.
(3) Nakon završetka stavljanja tuna u uzgojne kaveze ili u slučaju JFO-a, posljednjeg stavljanja u kaveze povezanog s dotičnim JFO-om, Ministarstvo sastavlja izvješće o rezultatima stavljanja u kaveze u skladu s točkom 2. (a) i (b) Priloga 15. ovoga Pravilnika.
(4) Izvješće iz stavka 3. ovoga članka dostavlja se nadležnom tijelu države zastave ulovnog plovila gdje je primjenjivo.
(5) Ministarstvo i/ili nadležno tijelo…