danas je 27.4.2024

Input:

32.2.76 OPERACIJA 10.1.17. - Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama (PUS)

11.3.2024, , Izvor: Verlag Dashöfer

32.2.76 OPERACIJA 10.1.17. - Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama (PUS)

1.1.2024


Uvjeti za ostvarenje potpore za operaciju 10.1.17.

Članak 113.

Uvjeti prihvatljivosti za PUS su:

1. poljoprivredno zemljište na kojem se provodi poljoprivredna proizvodnja registrirano je u ARKOD sustavu i označeno je kao oranica

2. korisnik podnosi Agenciji za plaćanja jedinstveni zahtjev na kojem traži ulazak u sustav potpore za PUS na listu A i prijavljuju površine na listu B, a u skladu s propisanim rokovima podnošenja jedinstvenog zahtjeva

3. korisnik je preuzeo obvezu dvogodišnjeg razdoblja, osim korisnika iz članka 58. stavka 24. ovoga Pravilnika koji preuzimaju jednogodišnju obvezu provođenja operacije potpisivanjem jedinstvenog zahtjeva na listu A.

Godišnje podnošenje zahtjeva za potporu

Članak 114.

Svake godine tijekom trajanja obveznog razdoblja korisnik je dužan na jedinstvenom zahtjevu zatražiti potporu za PUS na listu A i prijaviti površine na listu B u skladu s propisanim rokovima podnošenja jedinstvenog zahtjeva.

Obveze PUS korisnika

Članak 115.

(1) PUS korisnik je dužan ispunjavati sljedeće obveze:

1. svake godine tijekom dvogodišnjeg obveznog razdoblja ili obveznog razdoblja iz članka 58. stavka 24. ovoga Pravilnika, završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10

2. posjedovati osnovnu agrokemijsku analizu tla u svojstvu ispitivanja plodnosti tla za svaku ARKOD parcelu koja se obavlja u skladu s posebnim propisom koji definira metodologiju za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta. Za potrebe provedbe ovoga Pravilnika, analiza tla ne smije biti starija od 3 godine i mora sadržavati najmanje sljedeće podatke:

– reakciju tla (pH KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata te sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)

3. odredbe iz stavka 1. točke 2. ovog članka ne primjenjuju se na analize tla napravljene do stupanja na snagu ovoga Pravilnika

4. iznimno od točke 2. ovoga stavka, za svakih 10 ARKOD parcela koje imaju površinu manju od 1 ha korisnik provodi analizu samo za najveću ARKOD parcelu

5. posjedovati analizu stajskog gnoja ne stariju od 01. siječnja 2022. godine koja sadrži najmanje sljedeće podatke: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij). Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja

6. u skladu s obavljenom analizom tla i analizom stajskog gnoja izraditi, ažurirati te provoditi petogodišnji plan gnojidbe

7. koristiti stajski gnoj (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 170 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru iz Tablice 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika

8. primijeniti stajski gnoj na način da se gubici dušika smanje na najmanju moguću mjeru

9. voditi evidenciju o provođenju svih radnji iz točki 5. – 7. ovoga članka na Obrascu 38. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika

10. tijekom obveznog razdoblja provoditi operaciju na istim površinama u skladu s podnesenim zahtjevom za ulazak u sustav potpore i donesenom Odlukom o ulasku u sustav potpore kojom se utvrđuje obvezna površina, za korisnike koji su u 2021. godini preuzeli obvezu dvogodišnjeg razdoblja.

(2) Preslike petogodišnjeg plana gnojidbe, analize tla, analize stajskog gnoja iz stavka 1. točaka 2. i 5. ovoga članka, računa za obavljenu analizu tla, računa za obavljenu analizu stajskog gnoja i evidencije iz stavka 1. točke 9. ovoga članka korisnik je dužan dostaviti podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 15. prosinca 2022. godine.

(3) PUS korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do roka iz stavka 2. ovoga članka Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa ili otkupnog bloka o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljivo:

– količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika

– MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.

(4) Za PUS korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u JRDŽ-u u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. Priloga 1. ovoga Pravilnika.

(5) U slučaju neispunjavanja obveza iz stavka 1. točaka 2. i 5. i stavaka 2. i 3. ovoga članka, korisnik ne ostvaruje potporu.

(6) U slučaju neispunjavanja obveze iz stavka 1. točaka 6. ovoga članka, korisnik ne ostvaruje potporu za te površine.

Mjera 11 – Ekološki uzgoj

Članak 116.

(1) Potpora se dodjeljuje korisnicima koji prelaze na ekološki uzgoj ili nastavljaju ekološki uzgoj na poljoprivrednim površinama.

(2) Potpora se može ostvariti kroz dvije podmjere:

a) 11.1. Plaćanja za prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode (dalje u tekstu: EKOP)

b) 11.2. Plaćanja za održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda (dalje u tekstu: EKO).

(3) Agencija za plaćanja na temelju podataka iz podnesenog jedinstvenog zahtjeva, donosi Odluku o ulasku u sustav potpore kojom se utvrđuje obvezna površina koju korisnik mora zadržati tijekom obveznog razdoblja.

(4) Korisnici koji podnose zahtjev za mjere iz stavka 2. ovoga članka za skupinu usjeva trajni travnjaci dužni su posjedovati najmanje 0,5 uvjetnih grla po prihvatljivom hektaru trajnog travnjaka. Iznimno na krškim pašnjacima korisnici su dužni posjedovati najmanje 0,3 uvjetnih grla po prihvatljivom hektaru krškog pašnjaka.

(5) Prihvatljive životinje su goveda, kopitari, ovce i koze koje se moraju uzgajati u skladu s odredbama Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća (EU) 2018/848 i Uredbe Komisije (EZ) br. 889/2008, a koje imaju prijelazni ili ekološki status (dalje u tekstu: EKO grla).

(6) Osnovica za izračun uvjetnih grla iz stavka 4. je prosjek broja EKO grla u JRDŽ-u za godinu podnošenja na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu počevši od siječnja godine u kojoj je podnesen zahtjev, u skladu s Tablicom 6. Konverzije za izračun uvjetnih grla iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.

(7) U slučaju plaćanja za trajne travnjake korisniku će se obračunati potpora za onoliko hektara trajnih travnjaka iz zahtjeva za koliko je zadovoljena obveza iz stavka 4. ovoga članka, pri čemu se obvezna površina iz stavka 3. ovoga članka ne mijenja.

(8) Površine s lista B jedinstvenog zahtjeva prijavljene za plaćanja za ekološki uzgoj moraju biti priznate od strane ovlaštenog kontrolnog tijela.

(9) Korisnici se moraju pridržavati minimalnih zahtjeva za gnojiva i sredstava za zaštitu bilja što uključuje pravila za gnojidbu i korištenje pesticida u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća (EU) 2018/848 i Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2021/1165.

(10) Potpora se ne može ostvariti za površine kod kojih je utvrđen prijelaz na ekološke poljoprivredne prakse i metode, a kojima je tijekom obveznog razdoblja, uključujući i jednogodišnje i dvogodišnje obvezno razdoblje, produženo prijelazno razdoblje zbog nepoštivanja pravila ekološke proizvodnje u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i Vijeća (EU) 2018/848, Prilog II. dio I. točka 1.7.3.

(11) Potpora se ne može ostvariti za površine kod kojih je utvrđeno održavanje ekoloških poljoprivrednih praksi i metoda, a koje su tijekom obveznog razdoblja, uključujući i jednogodišnje i dvogodišnje obvezno razdoblje, vraćene u prijelazno razdoblje zbog nepoštivanja pravila ekološke proizvodnje u skladu s Uredbom Europskog parlamenta i